Güncel

28.03.2007

Geri  

Bursa Sağlık Müdürlüğü'nden bir ilk daha:
Sağlığa atılan sağlam bir bağ "Soğuk Zincir"

Sağlık alanında; hayata geçirdiği projeler ve hizmetlerle adından sıkça söz ettiren Bursa Sağlık Müdürlüğü, örnek gösterilecek bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Dün; Bursa Valisi Nihat Canpolat'ın da katıldığı bir törenle hayata geçirilen uygulama aynı zamanda Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.Sağlık Bakanlığı tarafından aşı lojistiği açısından bölgenin deposu olarak seçilen Bursa'da; aşıların, daha sağlıklı ve güvenli saklanabilmesi ve sevkıyatı için Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bir "Soğuk Oda" ile Aşı Nakil aracı temin edildi. Soğuk Odalarda depolanan aşılar, özel olarak yaptırılan ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan aşı dağıtım aracıyla Bursa geneli başta olmak üzere Çanakkale, Bilecik, Kütahya, Balıkesir ve Yalova'ya ulaştırılacak.Törenin açılış konuşmasını yapan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı; Özel depolarda bozulmadan güvenle saklanan aşıların artık, soğuk zinciri kırılmadan çevre illere ve ilçelere soğutma sistemli araçla ulaştırılacağını belirtti. Törene katılan Bursa Valisi Nihat Canpolat, sağlık alanında yapılan yatırımlara ellerinden gelen tüm imkânları sunmaya gayret gösterdiklerini ifade ederek; "Kaynakları bu şekilde verimli kullanan kurumlar bizi memnun ediyor" diye konuştu.Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha sağlıklı olabilmeleri için onlara uygulanan aşıların da sağlıklı olması gerektiğinin önemine değinen İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı; "Aşıların sağlıklı olmalarının temel koşullarından biri de, üretildikleri andan uygulama anına kadar geçen sürede +2-+8 ºC aralığındaki bir ısıda muhafaza edilmeleridir. Soğuk zincir dediğimiz bu ısı aralığındaki muhafazanın bir şekilde bozulması, aşıların etkinliklerinin yitirilmesine sebep olmaktadır. " şeklinde konuştu.Sağlık Bakanlığından aşıların, 3 er aylık dönemler halinde yılda 4 kez bildirilen ihtiyaca göre İlimize geldiğine de değinen Dr. Yamalı konuşmasına şöyle devam etti;

Aşıların illere sevkleri +2-+8 ºC aralığını muhafaza eden soğutuculu araçlarla yapılmaktadır. Aşılar geldiklerinde İlimiz soğuk zincir sorumluları aracı karşılamaktadırlar. Araçtaki göstergeler ve aşı kolileri içerisinde bulunan ısı izlem monitörleri kontrol edilmektedir. Eğer bunlarla ilgili problem yoksa aşılar soğuk odalarımıza alınmaktadır.

Odalarımızın biri 50 diğeri 25 metrekare olmak üzere 2 adettir. Her bir odanın birbirinin yedeği olan iki adet soğutma ünitesi vardır. Bu ünitelerden biri çalışmakta diğeri ise arıza durumunda devreye girmek üzere yedek beklemektedir.

Her odanın içerisindeki ısıyı kontrol eden 3'er adet prob mevcuttur. Bu probların ölçtükleri ısılar özel kayıt sistemi ile sürekli olarak izlenip kaydedilmektedir. Isı ile ilgili problem çıkması halinde izlem sistemine bağlı telefon hattı vasıtasıyla sisteme tanıtılmış olan 5 görevlinin cep telefonlarına uyarı mesajı gönderilmektedir. Ayrıca tüm bu sistem kameralar aracılığı ile izlenmekte ve kaydı yapılmaktadır.

Bu sistem enerjisini şehir şebeke cereyanından almaktadır. Eğer elektrik kesintisi olursa bina jeneratöründen güç almaya devam etmekte, bina jeneratörünün arıza yapması durumunda ise sadece bu soğuk oda sistemini besleyen özel jeneratör devreye girmekte ve gücü sağlamaktadır. Bu şekilde özenle korunan aşıların dağıtımı da özenle yapılmaktadır.

Aşıların dağıtımı için aylık bir program yapılmakta, bu program ilgililere bildirilmektedir. Bu şekilde aşının ne zaman geleceği herkes tarafından bilinmektedir.

Yapılan bu program dahilinde aşılar, İlimizdeki tüm sağlık ocağı, sağlık evi, AÇS-AP Merkezi ve hastanelerimize Müdürlüğümüz görevlilerince özel aşı nakil aracımızla dağıtılmaktadır.

Aşı nakil aracımız Türkiye de ilk ve tektir. Aşı nakli için özel soğutmalı yaptırılmıştır. Sadece aşı dağıtımında kullanılmaktadır. Böylece aşılar +2 - +8 ºC aralığında muhafaza edilerek her ay tüm il geneline güvenle dağıtılmaktadır.

Dağıtılan aşıların Sağlık Ocağı, AÇS-AP Merkezleri ve Hastanelerimizde güvenliği sağlamak için dolap ısılarının sürekli kaydını yapan ve içerisinde 30 günlük kayıt saklayabilen dışarıdan müdahale edilemeyen özel dijital termometreler satın alınmıştır. Sürekli ısı kaydı yapılması; hafta sonu ve resmi tatil gibi günlerde aşılarımızın maruz kaldığı sıcaklıklar konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır.

Bursa ili aşı lojistiği anlamında bölge deposu olarak Bakanlık tarafından belirlenmiştir. Depomuz; Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya, Yalova illerinin de aşılarını temin ettiği Merkez depo olarak hizmet vermektedir.

(Başa Dön)   Ana Sayfa