UMKE Kamp Çalışması

Birinci UMKE - KYÖD Kampı 7-8 Ağustos 2004 tarihlerinde İzmit'te yapıldı. İzmit Yuvacık köyü Aytepe mevkinde bulunan eski yaylada Bursa UMKE ekibinden 5 kişi, Kocaeli UMKE ekibinden 10 kişi, Kocaeli KYÖD Arama Kurtarma ekibinden 12 kişi ve Yalova UMKE'den 1 kişi ile kamp çalışması yapıldı.

Kampa katılan Bursa UMKE ekibinde Dr. Sadi SESLİ, Sağ. Mem. Erol KETENCİ, Sağ. Mem.Mehmet Bayrak, Hem.Hülya GÜREL ve Hem. Filiz İŞLEK yer aldı. Organizasyona ekibimiz kendi imkanları ile katıldı.

Kamp alanına ulaşıldıktan sonra öncellikle çadırlarımızı kurma çalışmalarına başladık ve portatif çadırlarımızı kısa sürede kurduk.

Tüm ekipler çadır kurma işlemini tamamladıktan sonra kısa bir dinlenme molası verildi.

Kampa katılan herkesin bir arada olduğu bu mola anı hatıra fotoğrafı çekilmek için elbette en uygun zamandı.

Daha sonra akşam yakılacak odunların toplanması, parçalanması ve istiflenmesi gerektiğinden topluca ormanda ağaç toplama faaliyetine girişildi.

Topladığımız ağaç dallarından bazılarını kırmak bir hayli zahmetli fakat eğlenceli oldu.

Ateş için çalı toplama ve hazırlama işlemleri sonrasında tabi ki yemek hazırlığı işine girişildi. Akşam yemeğimiz makarna, sucuk ve kahvaltılıklardan oluşuyordu.

Gece saatlerinde ise ekip anlayışını pekiştiren, uyumlu çalışma gerektiren aktiviteler yapıldı. Kütük üzerinde yürüme yarışması bunlardan birisiydi. Yarışmada 2 nolu ekip performansı ile parmak ısırttı ve 1 nolu ekibe hatırı sayılır bir fark attı.

Diğer bir aktivitede ise her iki yarışmacı grup hazırlanan düzenekten, ekip arkadaşlarını 3'er defa iplere dokundurmadan geçirmeye çalıştı. Yarışma bir hayli çekişmeli geçti. Bu çalışma bizler için tam bir enkazdan yaralı çıkarma egzersizi oldu.

Sıradaki çalışma ise "düşme" aktivitesi idi. Bu aktivitemizde düşen kişi ekibine güvenme, tutanlar koordineli çalışma ve yerde yatan kişi de yine ekibine güvenme konusunda deneyimler yaşadılar.

Tüm bu aktivitelerin sonunda akşam çayı ve kamp ateşi ile dinlenme ayrıca diğer illerde çalışan ekip arkadaşlarımızla arkadaşlıklarımızı pekiştirme fırsatımız oldu.

Ateş başında geçirilen gece saat 04.00 e kadar sürdü ve isteyen arkadaşlarımız sabahın ilk ışıklarını seyretme keyfini yaşadılar. Ertesi gün ise dinlenmek ve doğa fotoğrafları çekmek isteyen ekip arkadaşlarımız için güzel fırsatlar doğdu.

Güne güzel bir safari turu ile devam edildi. Çay molaları ile bu molalarda yenen kamp karpuzunun lezzeti bir başkaydı. Kamp programının sonunda dönüş için toplandık ve Bursa ekibi olarak yolda bir yemek molası ile günü bitirdik.

(Başa Dön)   Ana Sayfa